№ 20 (77):

Архітектура Сум від євреїв до арабів

Актуалії

Василь ОЛЕКСІЙЧЕНКО
  
Якщо ознайомитися з  архівними матеріалами з фондів, що стосуються будівництва та архітектури, то можна переконатись, що центральна частина нашого міста (а це, передовсім, Соборна, Воскресенська, Нижньо-Воскресенська (Кооперативна), Покровська площа (Червона) була збудована в основному місцевими євреями і за їхні кошти.

Усі будівельні роботи велись з дозволу Повітової земельної управи згідно з будівельним статутом. Жодних вольностей чи відхилень від дозволу не допускалося.

З приходом радянської влади теж спочатку діяв будівельний статут, але потім з’явилися свої будівельні норми та правила. Щоправда, перед волею партійних босів вони часто ставали безсилі. 

Однак повна анархія у будівництві разом із знищенням архітектури центру міста розпочалась за часів Щербаня, а зараз взагалі по-махровому розквітла. Кожен робить, що йому заманеться. Тому питається: хіба в Сумах є відповідальна влада, міський голова, а також громадська думка? Немає.


Наслідки цього пожинаємо щодня. Ось і заїжджий підприємець скупив квартири і захотів у частині будинку Альтшулера (про цю людину газета вже писала) зробити ресторан і розпочав так звану реконструкцію (щоправда, просив ще під ресторан частину дворища, але не дали: мабуть, ще не настільки близький до влади або не стільки має грошей).

Всі будинки в центральній частині міста спроектовані на підвалах з купольними опорами. Цей підприємець вирив глибоченну і здоровенну яму на всю площу купленої частини будинку, стіна не витримала і завалилася. Глянувши на таку безхазяйну (маю на увазі міську владу) «реконструкцію», тільки дивуєшся, що весь будинок не впав. Адже яма була глибше фундаменту. 

Впала не стіна - впала сумська міська влада!Але впала не стіна (її підперли), впала сумська міська влада. Мені, як корінному сумчанину, було боляче дивитися на те, що творили в місті такі як Щербань. Тепер, коли в місті на моїй землі за відкуп стають хазяїнами безбатченки, люди готові без розбору, без принципів торгувати громадською власністю, зрештою, власною історією, мені хочеться викинути геть з посадових крісел всю цю так звану демократичну муть. Адже влада має бути у руках людей самодостатніх, інтелігентних і патріотичних у повному розумінні цих слів.

...Кожної неділі о 12-00 біля пам’ятника Шевченку у центрі Сум збираються люди, які позиціонують себе, як патріоти. І часто там серед розмов чути, що майже в усьому винуваті євреї, інші інородці (до речі, підприємець, що викупив частину будинку Альтшулера є арабом). А на мій погляд, найперші винуватці – самі українці, як господарі цієї землі. З господаря – найперше і питають. А у випадку з цим будинком, якому понад сто років – винні самі сумчани, бо байдужі до середовища свого проживання. Це щонайменше. А за великим рахунком – байдужі до самих себе, до долі своїх дітей. 

У своїй масі сумчани мовчать. Мовчать у цьому випадку, як і у багатьох інших. Хоча бездумна експлуатація будинку Альтшулера хіба не є приводом для висловлення недовіри сумській владі? Ми їй не довіряємо. І ми висловились. Черга за сумськими містянами.

©  "Громадянин України"