№ 24 (132):

Картопля та її головні вороги

Медицина і здоров’я

Картопля є у нас, без перебільшення, другим хлібом. Відтак посідає перше місце за вирощуванням на присадибних ділянках.

Звичайно, головним ворогом цієї культури є колорадський жук. Його небезпека полягає ще й в тому, що він перелітає з ділянки на ділянку на значні відстані. Самки протягом 1-1,5 місяця відкладають 900-1600 яєць, з яких через 8-10 днів зявляються ненажерливі личинки. При цьому вони здебільшого скупчуються на верхівках пагонів, з’їдаючи цвіт.


Аби не допустити пошкодження картоплі під час масової появи личинок, її найкраще обприскувати робочим (не передайте!) розчином препаратів «Антижук», «Бомбардир», «Конфідор-максі». Зазначимо, що для покращення обробітку препарат спочатку потрібно розчинити в невеликій кількості води, а потім вилити в головну ємність з водою (обприскувач, відро). Дуже гарний результат буде, якщо у робочий розчин додати стимулятор росту «Фумар» або «Потейтин».

Тим часом, поряд з видимим і остогидлим ворогом, є у картоплі й ніби невидимий – фітофтороз – з яким городники практично не ведуть боротьбу. А ця хвороба, до речі, в окремі роки (залежно від погодних умов) забирає від 20 до 40 відсотків урожаю.

Фітофтороз проявляється у другій половині літа або ж на початку цвітіння картоплі бурими розпливчастими плямами на листі. Уражені листи і стебла буріють, загнивають, рослина врешті відмирає. При цьому на самих бульбах утворюються сіруваті вдавлені плями з металевим блиском, під якими тканина бульби буріє, а бульби загнивають.

Отже, городники на майбутнє мають взяти до уваги, що першу обробку картоплі проводять профілактично перед цвітінням препаратами «Ридомілд-Голд», «Татту», «Інфініто», «Танос». Другу – після цвітіння препаратом «Ридомілд-Голд», третю – у разі необхідності.