№ 18 (176):

Заробітчани не вертаються додому

Актуалії

Глобальна економічна криза не призвела до масового повернення в Україну трудових мігрантів, загальна кількість яких досягла на початок 2009 року 4,5 млн. чоловік, повідомив представник Українського центру соціальних досліджень Ігор Марков з посиланням на підсумки відповідного дослідження."Не справдилися прогнози про те, що українці масово повертатимуться на батьківщину", - сказав він на прес-конференції.

За його словами, на початок поточного року в країнах Європейського Союзу працювало близько 1,7 млн українців, а в Росії - 2-3 млн.

За його даними, найбільш гуманне ставлення до мігрантів з України у Іспанії, Португалії, Італії та Ірландії, тоді як найбільш жорстке - у Німеччині, Франції та Великій Британії: лише 30-35% загальної кількості трудових мігрантів мають легальний статус, але цей показник продовжує зростати.

Експерт повідомив, що економічна криза веде до зростання інтенсивності зарубіжних переміщень трудових мігрантів слідом за масштабними інвестиційними проектами. Зокрема, підготовка до проведення Олімпійських ігор у Великобританії притягує українських робітників у цю країну.

Крім того, за словами І. Маркова, економічна криза в Україні дає підстави очікувати збільшення сум грошових переказів у країну з боку трудових мігрантів.

За його даними, близько 80% українських робітників заявляють про готовність коли-небудь повернутися в Україну, але, як правило, вони не мають чіткого плану в цьому питанні: пріоритетом залишається заробіток.

При цьому І. Марков зазначив, що багато мігрантів почувають себе чужими в Україні, де близькі розглядають їх лише як фінансових донорів, а держава не надає належної підтримки для їх адаптації: це одна з причин повторних виїздів з країни.

Щодо жорстких заходів щодо боротьби з міграцією, у тому числі шляхом введення біометричного контролю на кордонах, представник Українського центру соціальних досліджень відзначив, що вони лише на певний час уповільнюють рух відповідних потоків і стимулюють тіньовий сектор міграційних послуг.

Як повідомив під час прес-конференції регіональний менеджер представництва компанії Вестерн Юніон в Україні, Грузії, Вірменії та Молдові Михайло Бабіренко, в Україні в 2008 році обсяг офіційних грошових переказів склав близько 2% ВВП. При цьому в Україну в основному перекази здійснюються з Росії, Італії, Іспанії, Португалії, США та країн Західної Європи. У той же час з України найбільші обсяги переказів здійснюються в країни СНД - Росію, кавказькі країни і країни Центральної Азії.

Згідно з даними Національного банку України, позитивне сальдо поточних трансфертів у 2008 році склало $ 3,127 млрд, що на 11,6% менше, ніж у 2007 році. При цьому, обсяги отриманих в Україні поточних трансфертів залишилися майже на рівні попереднього року - $ 4,2 млрд через зниження надходження грошових переказів від працюючих за кордоном на 6,6% (до $ 2,1 млрд). Обсяги виплат поточних трансфертів збільшилися за рік в 1,7 рази - до $ 1 млрд.