№ 19 (177):

Іноземним заробічанам немає місця в Україні. Принаймні офіційно

Актуалії

Число іноземних працівників, зайнятих на українському ринку, невпинно скорочується. Цьому сприяють заходи уряду з ускладнення правил працевлаштування для іноземних громадян і відсутність попиту на такі кадри через кризу.


Тепер, згідно з постановою Кабміну, прийнятою на початку квітня, на роботу в Україні не можуть претендувати іноземці, які мають судимість, відмови у видачі віз та надання дозволу на працевлаштування.

Більш того, депортацію на батьківщину іноземного працівника буде оплачувати роботодавець. У тому випадку, якщо роботодавець проігнорує заходи уряду і вирішить працевлаштувати нелегального працівника, йому загрожує штраф у розмірі 20 мінімальних зарплат.
 
Жорсткість правил стосується і самого роботодавця: щоб працевлаштовувати іноземних громадян, роботодавець не повинен мати заборгованості зі сплати податків і зборів. Ускладнилася також процедура працевлаштування іноземця: щоб найняти іноземного спеціаліста, організації необхідно подати до центру зайнятості документи, що підтверджують кваліфікацію цього працівника. Такім чином чиновники хочуть захистити український ринок праці від впливу кризи.

Тим часом, іноземні працівники й самі не особливо поспішають в Україну. До кризи в Україні був високий попит на іноземних топ-менеджерів через жорсткий дефіцит своїх кадрів. Якщо в першій половині 2008 року іноземним топам пропонували тут 10-15 тис. доларів на місяць і їхні зарплати зростали на 20-30% щороку, то тепер оклади істотно скоротилися і Україна мало цікавить іноземців.

Користувалися до кризи популярністю та іноземні робітники, в основному будівельники. Від українців китайські колеги відрізнялися більш відповідальним ставленням до роботи і байдужістю до спиртного. Але тепер українська будівельна галузь переживає не найкращі часи, тому про працевлаштування іноземців не може бути й мови.

Треба відзначити, що іноземні держави у свою чергу закликають своїх жителів не їхати на заробітки в Україну. Так, уряд Китаю застерігає громадян від поїздок у Польщу, Румунію і Україну, тому що існує велика ймовірність того, що гастарбайтерам не виплатять зарплати. Міністерство також рекомендує китайським компаніям не посилати співробітників у відрядження в східноєвропейський регіон.

Свої ринки праці для України закрили такі країни, як Чехія, Болгарія і Німеччина.