№ 19 (177):

Рейдами по "конвертах"

Перша шпальта

Виплата заробітної плати в "конвертах" та зарплати, меншої від мінімальної, завжди знаходиться під пильною увагою податківців.

Адже приховування громадянами своїх реальних доходів негативно позначається на поповненні  бюджету міста. Податкова інспекція веде посилений контроль за суб’єктами господарювання, які мають незареєстровану найману працю, не перераховують або перераховують не в повному обсязі до бюджету податок з доходів фізичних осіб або мають довгострокову заборгованість з виплати заробітної плати.  Коментує ситуацію начальник управління оподаткування фізичних осіб ДПІ в м.Суми Василь Григоворич Носенко :

- Не секрет, що відносини між роботодавцями та найманими працівниками нерідко не відповідають нормам чинного законодавства. Окремі працедавці свідомо ігнорують закони, не сплачуючи до бюджету в повному обсязі податок з доходів фізичних осіб та збори до інших фондів. Вони, розраховуючись з найманими працівниками, документально показують виплату мінімальної заробітної плати, основна ж доля коштів виплачується в конвертах.

Які наслідки чекають на громадян, що отримують зарплату в "конверті"?

Людина, яка отримує заробітну плату таким чином, позбавлена соціальних гарантій. А саме: вона не отримає оплати тимчасової непрацездатності, допомоги по вагітності та пологах; виплати допомоги по безробіттю у випадку втрати роботи; одержання пристойної пенсії в старості.

Крім того, нелегальна робота - це відсутність захисту незаконного звільнення, гарантії на безпечні й здорові умови праці, гарантованого права на відпочинок. Коли людина погоджується отримувати неофіційну зарплату, вона позбавляється виплати втраченого заробітку в зв'язку з втратою працездатності в разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Якщо при влаштуванні на роботу, працедавець саме так ставить питання, то найманому працівникові необхідно зайняти чітку позицію і наполягати на виплаті заробітної плати з дотриманням вимог чинного законодавства, а про факти порушень при виплаті заробітної плати неодмінно повідомляти державну податкову службу та органи прокуратури.

Оформлення трудових відносин в законодавчо встановленому порядку, офіційне отримання заробітної плати - це державний захист від незаконного звільнення, безпечні здорові умови праці, гарантоване право на відпочинок, своєчасно, виплачена легальна заробітна плата, не нижче визначеної законом.

Саме з метою попередження та виявлення існуючих порушень з початку 2009 року проведено 36 рейдів-перевірок суб’єктів підприємництва. Вчасно і ретельно проведена контрольно-перевірочна робота співробітників податкової інспекції сумісно з працівниками державної територіальної інспекції праці дає свої результати. За підсумками проведених перевірок у поточному році виявлено 7 фактів незареєстрованої найманої праці. Порушники податкового і трудового законо-давства притягнуті до адміністративної відповідальності.  Бюджет  міста додатково отримав 51,6 тис.грн.  податків.

На завершення хочу додати, що питання виплати заробітної плати в "конверті" повинно перебувати під громадським контролем і тоді, спільними зусиллями громадян та податкових органів, можна досягти позитивних результатів.