№ 36 (193):

Аптечні ціни фантастичні

Актуалії

Останню копійку аптекарюПеревірками, проведеними державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області в липні-серпні 2009 року, в суб’єктах господарювання м. Суми, що здійснюють реалізацію лікарських засобів та виробів медичного призначення закладам охорони здоров’я, були встановлені порушення державної дисципліни цін.


Всупереч вимог постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.08 р. № 955 "Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення" по завищеним роздрібним цінам реалізовувалися лікарські засоби та вироби медичного призначення в 5 із 6 перевірених суб’єктах, таких як ТОВ "Сумський центр здоров’я", ТОВ "Аптека № 235", ТОВ "Аура", ПФ "Віктор", ПФ "Астра", м. Суми.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.08р. № 955 "Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення" при реалізації лікарських засобів та виробів медичного призначення, які включені до Національного переліку основних лікарських засобів і виробів медичного призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2006р. N 400 встановлено граничний рівень торговельної надбавки – 35 відсотків до оптової ціни виробника, крім лікарських засобів і виробів медичного призначення за переліком, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я і Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції від 03.12.2001р. N 480/294, на які встановлено граничний рівень торговельної надбавки – 15 відсотків до оптової ціни виробника, а при реалізації лікарських засобів та виробів медичного призначення за бюджетні кошти передбачено граничний рівень торговельної надбавки – 10 відсотків до оптової ціни виробника.

Зокрема, при перевірці ТОВ "Сумський центр здоров’я", що знаходиться в м. Суми по вул. Котляревського, 1, було встановлено, що товариство в лютому – квітні поточного року в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.08р. № 955 реалізувало медикаменти державним та комунальним закладам охорони здоров’я за бюджетні кошти по роздрібним цінам з урахуванням завищених торговельних надбавок від 11 до 205,8 відсотків, тоді як відповідно до вимог постанови при граничному рівні торговельної надбавки 10 відсотків до оптової ціни виробника.

Зокрема, Буринській центральній районній лікарні медпрепарат гинипрал амп. 25 мкг 5 мл. № 5, реалізовувався товариством за завищеною роздрібною ціною 91 грн. 65 коп. за упаковку, з торговельною надбавкою 20,9 відсотків, замість правильної ціни 83 грн. 36 коп. за упаковку з врахуванням граничної торговельної надбавки 10 відсотків, або дорожче на 8 грн. 29 коп. за одну упаковку.

Ямпільській центральній районній лікарні лікарській засіб метилзргобревин амп. 0,2мг. 1 мл., продавався за ціною 85 грн. 51 коп. за упаковку з завищеною торговельною надбавкою 21,3 відсотків, тоді як при гранично допустимій торговельній надбавці 10 відсотків його ціна не повинна перевищувати 77 грн. 53 коп. за упаковку, що призвело до обрахування лікарського закладу на 7 грн. 98 коп. на кожній упаковці.

Аналогічно, за завищеними роздрібними цінами в лютому-квітні 2009 року реалізовувалися і інші лікарські засоби та вироби медичного призначення зазначеним закладам охорони здоров’я, внаслідок чого товариство "Сумський центр здоров’я" отримало додатково необґрунтовану виручку в сумі 43,1 тис. грн.

Порушення при реалізації лікарських засобів та виробів медичного призначення виявлено і в ТОВ "Аптека № 235", що розташоване в м. Суми, по вул. Леваневського, 28, яке враховувало в роздрібні ціни завищені торговельні надбавки на рівні від 20,1 до 34,6 відсотків при граничному рівні торговельної надбавки 15 відсотків до оптової ціни виробника та від 35,6 до 106 відсотків при граничному рівні – 35 відсотків.

Зокрема, медичний препарат холівер № 100 підприємством відпускався по роздрібній ціні 33 грн. 60 коп. за упаковку, з урахуванням завищеної торговельної надбавки 33,9 відсотки, тоді як згідно вищезазначеної постанови, ціна, з урахуванням граничної торговельної надбавки 15 відсотків до оптової ціни виробника, не повинна перевищувати 28 грн. 85 коп. за упаковку, завищуючи ціну на 4 грн. 75 коп. на кожній одиниці лікарського засобу.

Лікарський засіб диклофенак гель 1% туба 40 г товариство продавало по роздрібній ціні 5 грн. 10 коп. за штуку з торговельною надбавкою 106 відсотків, тоді як вірно сформована ціна з урахуванням граничної торговельної надбавки 35 відсотків до оптової ціни виробника, складає 3 грн. 33 коп., що призвело до завищення ціни на 1 грн. 77 коп. за одиницю.

Крім того, по завищеним роздрібним цінам реалізовувалися і інші медичні препарати.

Таким чином, внаслідок встановлених порушень при реалізації лікарських засобів Товариство з обмеженою відповідальністю "Аптека № 235" отримало необґрунтовану виручку в сумі 1,1 тис. грн.

Проведеною перевіркою ТОВ "Аура" м. Суми, по вул. Новомістенська, 1/6, були також встановлені факти порушення державної дисципліни при реалізації медпрепаратів в лютому поточного року з урахуванням завищених торговельних надбавок в розмірі від 30,1 до 38,5 відсотків при граничному рівні торговельної надбавки 15 відсотків до оптової ціни виробника та торговельних надбавок в розмірі від 36,4 до 56,9 відсотків – при граничному рівні 35 відсотків до оптової ціни виробника.

Так, медпрепарат макротусин сусп. 120 мл. було реалізовано товариством по роздрібній ціні 28 грн. 86 коп., з урахуванням завищеної торговельної надбавки 38,5 відсотки до оптової ціни виробника, тоді як вірно сформована ціна з граничним рівнем торговельної надбавки 15 відсотків повинна становити 24 грн. 30 коп. за упаковку, що призвело до завищення ціни на 4 грн. 56 коп. за одиницю медичного препарату.

Медичний препарат окомистин 0,01% було також відпущено ТОВ "Аура" споживачам за завищеною роздрібною ціною 17 грн. 25 коп. за упаковку, тоді як вірно сформована ціна відповідно до вимог вищевказаної постанови з граничним рівнем торговельної надбавки 35 відсотків до оптової ціни виробника повинна становити 15 грн. 05 коп. Завищення ціни на одиниці лікарського засобу склало 2 грн. 20 коп.

Внаслідок завищення ціни при реалізації даних та інших лікарських засобів та виробів медичного призначення в лютому поточного року товариство з обмеженою відповідальністю "Аура" одержало необґрунтовану виручку в розмірі 0,7 тис. грн.

Перевіркою ПФ "Віктор" м. Суми по вул. Н.Сировотська, 6, були виявлені порушення порядку формування та застосування цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення.


Так, при реалізації лікарських засобів приватною фірмою в лютому 2009 року застосовувались роздрібні ціни з урахуванням завищених торговельних надбавок від 24 до 35 відсотків при граничному рівні торговельної надбавки 15 відсотків до оптової ціни виробника та торговельних надбавок в розмірі від 36 до 66 відсотків – при граничному рівні 35 відсотків.

Зокрема, лікарський засіб атенол-Н табл. № 100 Приватна фірма "Віктор" відпускала по роздрібній ціні 30 грн. 50 коп. за упаковку з торговельною надбавкою 52 відсотки, тоді як вірно сформована ціна з урахуванням граничної торговельної надбавки 35 відсотків до оптової ціни виробника, складає 27 грн. 34 коп., що призвело до завищення ціни на 3 грн. 16 коп. за одиницю.

Медичний препарат диабетон МR таблмодиф 30 мгх60 фірмою продавався по роздрібній ціні 71 грн. 50 коп. за упаковку, з урахуванням завищеної торговельної надбавки 28 відсотків, тоді як при гранично допустимій торговельній надбавці 15 відсотків до оптово-відпускної ціни виробника, його ціна не повинна перевищувати 64 грн. 88 коп. за упаковку. Внаслідок чого, завищення ціни на одиниці лікарського засобу склало 6 грн. 62 коп.
 

Аналогічно з порушенням державної дисципліни цін відпускалися медичні препарати та вироби медичного призначення в лютому 2009 року і в ПФ "Астра" м. Суми по вул. Роменська, 61 по роздрібним цінам з урахуванням та завищених торговельних надбавок від 35,1 до 74,4 відсотків при граничному рівні 35 відсотків до оптової ціни виробника.

Зокрема, медпрепарат анальгін 0,5г № 10 фірмою відпускався по роздрібній ціні 5 грн. 50 коп. за упаковку, з урахуванням завищеної торговельної надбавки 46,3 відсотки, тоді як згідно вимог постанови від 17.10.2008р. № 955, ціна за упаковку, з урахуванням граничної торговельної надбавки 15 відсотків до ціни виробника, не повинна перевищувати 4 грн. 33 коп. Завищення ціни на одиниці лікарського засобу складає 1 грн. 17 коп.

Лікарський засіб грипго № 100 приватна фірма реалізувала по роздрібній ціні 73 грн. 55 коп. за штуку з торговельною надбавкою 42,2 відсотків, тоді як вірно сформована ціна з урахуванням граничної торговельної надбавки 35 відсотків, складає 70 грн. 00 коп., що призвело до завищення ціни на 3 грн. 55 коп. за одиницю.

Крім того, по завищеним роздрібним цінам реалізовувалися ПФ "Астра" і інші медичні препарати.

Таким чином, внаслідок встановлених порушень при реалізації лікарських засобів в лютому поточного року Приватна фірма "Астра" отримала необґрунтовану виручку в сумі 0,2 тис. грн.

За наслідками проведених перевірок в зазначених суб’єктах господарювання до підприємств-порушників інспекцією застосовані економічні санкції на суму 135,8 тис. грн. та направлені приписи про усунення порушень державної дисципліни цін. 

У результаті проведеної роботи інспекцію по виявленню та усуненню порушень державної дисципліни цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення попереджено обрахувань споживачів на суму 39,4 тис. грн.

Державна інспекція з контролю за цінами в Сумській області й надалі продовжує роботу по проведенню перевірок додержання державної дисципліни цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення, по яким здійснюється державне регулювання цін.