№ 1 (208):

Міліція Сумщини слідкуватиме за порядком на виборах

Перша шпальта

Олександр МоскальчукЗа тиждень розпочнуться вибори  Президента України.  Громадяни країни своїм волевиявленням оберуть нового  главу держави. Забезпечити правове поле виборчому процесу – таке завдання сьогодні покладене на правоохоронні органи, зокрема на співробітників міліції.


"Міліція забезпечуватиме громадський порядок під час виборів Президента України за стандартною схемою, - заявив начальник ГУМВС  України в Сумській області полковник міліції Олександр Москальчук,-  напередодні виборів органи внутрішніх справ переходять на посилений варіант несення служби. Безпека виборчих дільниць, бюлетенів, членів комісій  забезпечуватиметься належним чином, зокрема буде організовано чергування працівників міліції на виборчих дільницях як напередодні виборів, так і під час їх проведення. В області 1033 виборчі дільниці, на охороняти які будуть понад  двох тисяч співробітників міліції. Ще раз підкреслю: міліція забезпечує громадський порядок, слідкувати ж   за дотриманням виборчого законодавства - це вже компетенції інших органів, зокрема прокуратури."Законом "Про вибори Президента України"  забороняється: розповсюджувати завідомо неправдиві відомості про кандидата на пост Президента України, голосувати за інших осіб, або передавати право голосу будь-якій іншій особі, заповнювати протоколи про підрахунок голосів олівцем, робити на виборчих бюлетенях будь-які позначки, іншим особам бути присутніми під час заповнення виборчих бюлетенів виборцем(за виключенням випадків коли виборець внаслідок фізичних вад не може самостійно заповнити документ), замінювати  виборчі документи або вести неправильний підрахунок голосів, закликати до здійснення дій, що загрожують громадському порядку, масово порушувати громадський порядок, проводити передвиборну агітацію поза строками встановленими законами.

Керманич міліції Сумщини зазначив, що за порушення виборчого законодавства передбачена як адміністративна, так і кримінальна відповідальність:"Зупинюсь на кримінальній відповідальності. Жителі регіону повинні бути обізнані в цих питаннях, адже незнання законів, не звільняє від покарання. Кримінальна відповідальність за порушення виборчого процесу передбачена статтями 157 – 159, 159-1 Кримінального кодексу України. Це насамперед підкуп виборців або членів виборчих комісій, використання кандидатом під час фінансування передвиборної агітації коштів не з виборчого фонду, залучення кандидатами на пост Президента України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, підлеглих їм осіб (у робочий час) для передвиборної агітації. Категорично забороняється службовим особам, користуючись своїми повноваженнями, впливати на рішення виборчої комісії,  зберігати та використовувати незаконно виготовлені виборчі бюлетені,бланки відкріпних посвідчень, підробляти виборчі документи, передавати іншим особам власні виборчі бюлетені для голосування, викрадати та приховувати виборчі бюлетені , виборчі протоколи, або скриньки, підписувати виборчий протокол до остаточного підрахунку голосів, членам комісії надавати виборцям право проголосувати за іншу особу більше ніж один раз, надавати неправдиві відомості до органу Державного реєстру виборців.

Хочу додати, що відповідні статті Кримінального кодексу набули деяких доповнень. Відтепер  голосування виборцем на виборчій дільниці більше ніж один раз карається позбавленням волі на строк до трьох років, покаранням за незаконне знищення виборчої документації або документів референдуму може стати від  трьох до п’яти років  ув’язнення, використання кандидатом, політичною партією  під час фінансування передвиборної агітації коштів не з виборчого фонду  карається великим штрафом, або позбавленням волі на строк до десяти років."  

Олександр Москальчук закликав жителів регіону на передодні виборів потурбуватися про свої паспорти. Адже саме цей документ потрібен 17 січня аби висловити своє волевиявлення. Щоб уникнути незручностей і конфліктних ситуацій на виборчих дільницях, громадянам потрібно перевірити, чи вчасно вклеєні в документ фотокартки по досягненню певного віку, чи змінений паспорт у разі зміни прізвища. Як що ж паспорт зіпсовано або втрачено, його треба відновити.  

З метою забезпечення конституційного права громадян прийняти участь у виборах Президента України, співробітники територіальних підрозділів служби громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб з  30 грудня 2009 року несуть службу в посиленому варіанті, про що проінформовано населення та територіальні виборчі дільниці.

В управлінні у справах ГІРФО ГУМВС області 17 січня буде забезпечено цілодобове чергування керівного складу управління та відповідно, присутність керівників територіальних підрозділів служби ГІРФО, на робочих місцях у вказані дні з 7.00 до 20.00.

Діяльність територіальних підрозділів ГІРФО міськрайонних органів області щодо забезпечення конституційного права громадян на участь у виборах перебуває на постійному контролі керівництва  ГУМВС області.

"Завдання органів внутрішніх справ - зробити все для того, аби вибори Президента України 17-го січня 2010 року відбулися виключно в правовому полі, - наголошує Олександр Москальчук - Для цього міліція охоронятиме виборчі дільниці, запобігатиме порушенням виборчого права громадян, а також здійснюватиме супровід бюлетенів після завершення голосування."

Ельвіра Біганова, СЗГ ГУМВС Сумська область