№ 29 (266):

Все, що ви маєте знати про страховий стаж

Право і закон

Стаж необхідний для пенсіїЩо таке - страховий стаж, хто у нас в країні вважається застрахованим і як, власне, визначається тривалість стажу. Розібратися в цьому допомагала заступник голови правління Пенсійного фонду України Валентина Никитенко.

Нагадаємо, що з 2004 року в Україні діє система пенсійного страхування: на пенсію може претендувати лише застрахована людина, яка виплачувала внески і накопичила мінімальний страховий стаж - 15 років.

Застрахованим за нашим законодавством вважається будь-яка людина, яка є найманим працівником, оформлена за законом як співробітник підприємства або працює у приватного підприємця і платить із зарплати внески на соціальне страхування. Тобто якщо людина офіційно працює, то вона вже автоматично вважається застрахованою.Правда, є дуже важливий нюанс: до страхового стажу включаються тільки ті місяці, за які були сплачені страхові внески. Раніше це були внески в чотири різних фонди, в тому числі Пенсійний. Але з 2011 року виплати об'єднали в єдиний соціальний внесок, частина якого йде саме на пенсійне страхування. Його платять і працівники, і роботодавець. Так от, якщо фірма за якийсь місяць не перерахувала пенсійний (до 2011 року) або єдиний соціальний внесок (після 2011 року), цей місяць не буде зараховано до страхового стажу працівника.

На жаль, прикладів, коли підприємства - навмисне чи ні - не перераховують кошти на пенсійне страхування своїх співробітників, досить багато. Тому всім людям, які розраховують у майбутньому отримувати пенсію і намагаються накопичити для цього стаж побільше, потрібно час від часу цікавитися, чи платить роботодавець соціальні внески. Зробити це можна в найближчому відділенні Пенсійного фонду або ж в інформаційних кіосках, розташованих у районних, міських та обласних управліннях Пенсійного фонду України.

Для отримання інформації необхідно знати номер своєї пенсійної справи, який вказаний у свідоцтві про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Утім, оскільки багато наших співгромадян, отримавши це свідоцтво, відразу ж сховали його в надійне місце, де воно успішно загубилося, відзначимо, що номер страхової пенсійної справи збігається з ідентифікаційним номером, присвоєним податковою службою. До того ж, якщо людина втратила свідоцтво, вона може отримати його дублікат в управлінні Пенсійного фонду.

Що можна дізнатися в інформаційних кіосках? На кожного працюючого жителя України відкрито персональну облікову картку. Це електронний файл з інформацією про саму людину (її прізвище, ім'я, по батькові, дата народження), місцях його роботи та внески, перераховані на пенсійне страхування. Таким чином, у базі даних персоніфікованого обліку внесків Пенсійного фонду України накопичуються відомості про всі сплачені за людину внески. Щорічно Пенсійний фонд отримує розписані помісячно дані: легально нараховані працівникові виплати і розміри внесків, які відзначають у його обліковій картці. У ній також вказується статус підприємства, де працює людина, і багато іншого. Всі електронні дані мають паперові першоджерела (довідки, звіти, подані підприємствами, і так далі). Документи зберігаються в регіональному управлінні фонду.

Ще один важливий момент: при призначенні пенсії враховується саме легальна зарплата. Тобто та, з якої було сплачено страхові внески. Заробітки "сірі" та "в конвертах" до уваги не приймаються. Наприклад, якщо людина отримує тисячу доларів "в конверті" і 1102 гривні (мінімальна зарплата у липні 2012 року) за відомістю, то йому пенсію призначать саме виходячи з офіційних 1 тисячі 102 гривень. Адже саме з цієї суми були сплачені податки і збори.

Природно, розмір пенсії при такій зарплаті буде відносно невеликий. Тому рекомендується перевіряти в Пенсійному фонді не тільки факт сплати внесків, але і суму, з якої вони перераховуються.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (який, власне, і встановив страхові принципи нарахування пенсій) вступив в силу в 2004 році. А як бути зі стажем, який накопичився у людей до цього часу? Законодавці надійшли просто: весь трудовий стаж, набутий до 1 січня 2004 року, прирівняли до страхового. Причому стаж за даний період враховують в колишньому порядку і на підставі тих самих документів, які застосовувалися раніше. Він підтверджується, зокрема, записами в трудовій книжці.

А ось більш пізній стаж засвідчується тільки відомостями в особовій справі людини: сплачувало за нього внески підприємство чи ні.

Стаж вимірюється в місяцях. При цьому місяць роботи буде зараховано до страхового стажу як повний тільки за умови, якщо внесок за нього виявиться не нижче мінімальної суми. Як вона визначається? Дуже просто, це сума єдиного соціального внеску, нарахована на мінімальну зарплату.

З 2011 року справляється єдиний соціальний внесок, який коливається в межах 34-37 відсотків зарплати. Так, мінімальна сума внеску для підприємців була затверджена в розмірі 34,7 відсотка мінімальної зарплати. Оскільки в країні мінімальна зарплата змінювалася, змінювався і мінімальний внесок.

Якщо сплачена за місяць сума виявиться менше мінімального внеску, цей місяць врахують в стаж як неповний - пропорційно до внесених грошей. Втім, є кілька особливих періодів, які включають в страховий стаж на певних умовах. Навіть якщо внесок виявиться нижче мінімального.

По-перше, з 2005 року до страхового стажу стали включати періоди, під час яких людина не працювала, але доглядала (отримуючи передбачені законодавством види допомоги або компенсацій) за дитиною до трьох років, дитиною-інвалідом, інвалідом I групи або ж за старою людиною , який за висновком медичного закладу потребує постійного догляду або досягла 80-річного віку. За таких людей страхові внески (33,2 відсотка мінімальної заробітної плати) перераховують Пенсійному фонду органи, які виплачують їм відповідну допомогу. Особам, які стоять на обліку в службі зайнятості та отримують допомогу з безробіття, також даний період зараховується до страхового стажу в повному розмірі.

По-друге, до страхового стажу включають строкову службу в армії: внески за солдатів до Пенсійного фонду перераховують з бюджету. До речі, пенсія решти військових (надстроковиків, офіцерів, контрактників, службовців командного і рядового складу органів внутрішніх справ та інших працівників воєнізованих формувань) регулюється іншими законами. Розрахунок внесків, які щорічно закладаються в бюджеті Пенсійного фонду, проводиться з урахуванням 33,2 відсотка від мінімальної зарплати.

А ось що стосується навчання в інституті, то до 2004 року цей період зараховувався в стаж. Але після 2004-го вищі навчальні заклади не перераховують пенсійні внески за своїх учнів. Тому час стаціонарного навчання в вузі, аспірантурі, ординатурі, докторантурі і так далі (якщо людина не працювала ще де-небудь і не платила внески зі свого заробітку) до стажу з січня 2004 року не включається. У тих же, хто добровільно застрахується і буде сплачувати внески (не нижче мінімального розміру), і цей період увійде до страхового стажу.

Отже, ми розібралися з тим, що саме включається до страхового стажу. Тепер розповімо, як стаж впливає на розмір пенсії. Все дуже просто: за кожен рік пенсія виростає на певний відсоток заробітку. Причому в 2008 році "вартість" року страхового стажу збільшилася з 1 до 1,35 відсотка.

Таким чином, при 20-літньому стажі пенсія становитиме 27 відсотків заробітку, а при 30-річному - 40,5 відсотка. Це так званий коефіцієнт страхового стажу. В цілому даний коефіцієнт не може перевищувати 75 процентів заробітку. А для тих, хто працював в особливо шкідливих і важких умовах праці, - 85 відсотків.

Потрібно також знати, що крім мінімального розміру внеску у нас в країні існує ще й максимальний розмір. Це означає, що в Україні обмежуються суми, з яких утримуються внески на соціальне, в тому числі пенсійне, страхування. Наприклад, з 2004 року, після введення в силу Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", максимальний дохід, на який нараховуються страхові внески, становить 15 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних. А після проведення пенсійної реформи - з 1 жовтня 2011 року - максимальний дохід був збільшений до 17 розмірів прожиткового мінімуму.

Це означає, що людина не платить страхові внески із суми вище такого обмеження. Але і при призначенні пенсій та інших соціальних страхових виплат беруться до уваги зарплати в межах обмежень. Наприклад, людина в липні 2010 року отримувала 15 тисяч гривень. У той же час соціальні збори у неї стягували лише з 13 тисяч 320 гривень. Так от, саме ці 13 тисяч 320 гривень враховуються як заробіток за липень 2010 року при розрахунку пенсії.

Нагадуємо, що при Пенсійному фонді України працює гаряча лінія, фахівці якої дадуть відповідь на всі ваші запитання про пенсійне страхування. Ви можете зателефонувати з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 20.00 за номером 0-800-503-753. Дзвінки зі стаціонарних телефонів у межах України безкоштовні.Також читайте:

Кривава субота. 13-те

Що не зроблено для зміни мислення?

Керівники вишів мають дотримуватися вимог умов прийому

Десять заповідей

Соціально-економічний стан регіону за січень–лютий

Співгромадяни!