№ 9 (52):

Житло – оаза для шкуродерів

Актуалії

Іронічно про зовсім неоптимістичне

Права була неповторна Фаїна Раневська: оптимізмом хворіють люди, позбавлені інформації. І хоча наш брат ховає надію останньою, та все ж приходить час, коли це доводиться зробити.


Сьогодні у Сумах мешкає чимало молодих родин, які без будь-яких докорів сумління можна віднести до категорії «без означеного місця проживання». Не поталанило їм ані з бабусею, котра лишила у спадок свою заїжджену «хрущівку»; ані з татусем, який, придбавши дипломчик для свого чада, не забув і квартирку прикупити; ані з заробітною платнею відповідного розміру; ані з державою, врешті-решт, де б людськими проблемами переймалися не тільки перед відеокамерами… І що ж таким сім’ям робити?

Йти до банку! Весь цивілізований світ живе в кредит. Пошуки потрібної фінансової установи на теренах обласного центру, де можна було б оформити кредит на придбання житла, можуть видатися чимось подібним до американських гірок. Поясню, чому. Заходиш до банку в неймовірно піднесеному стані: а раптом тут! (ось і підйом наверх), а виходиш… (ось і крутенький спуск не забарився).

Річ у тім, що, кладучи в загальну сімейну кишеню 1,5 – 2 тис. грн. щомісяця, мандри банківським світом видадуться марними.

Ось, для прикладу, ви маєте на меті придбати двокімнатну квартиру (треба ж і про діток подумати) вартістю 30 тис. доларів США. Сума для пересічного сумчанина, як мовиться, із області фантастики, а що подієш?

У кожному з відвіданих банків вам повідають, що саме у них найкращі умови: найнижчі відсотки, жодної вам тяганини з паперами, строк кредиту на будь-який смак, словом – все заради клієнта. Та тільки-но побачиш суму перших платежів, котрі залежно від терміну кредитування коливаються в межах 2,7 – 3,1 тис. грн. і більше, настрій сам по собі тікає подалі і від банку, і від вас.

Де взяти такі кошти, коли зарплатня не складає і третини «невеличкого» платежу? Щоправда, він зменшуватиметься і за 15-20 років складатиме вашу СЬОГОДНІШНЮ платню. Ось вам і сервіс!

Та, як пам’ятаємо, надія вмирає останньою… Вже в напівманіакальному стані гортаю газети: благо, рекламної інформації там не бракує! Натрапляю на дуже заманливу пропозицію: 1043 щомісяця за житло вартістю 150 тис. грн.

Еврика! Невже ще лишилися чесні люди – НЕ шкуродери?!!

Звісно, приходжу… Перше враження: обшарпана кімнатка, сидить дві усміхнені кралечки, демонстративно клацаючи по клавіатурі комп’ютерів.

Запитую про умови кредиту. Будь ласка: термін кредитування – 15 років, без довідки про доходи, при внесенні сум у розмірі 10800, 8250 та 4500 грн. змінюється і відсоткова ставка (відповідно 1,7%, 3% та 4%). Що ж, поки що все чудово. Далі – ще «краще».

Ці ж суми (хто яку обрав, підрахувавши власні статки) треба десь за місяць внести ще раз – «розрахуватися» з нотаріусом (от гарна професія!). А далі (строк чітко не вказується) на ваш рахунок прийдуть дорогоцінні у всіх відношеннях кошти. Потім же несіть свою ношу: хто – 1043, хто – 1208, а хто й – 1328 грн. (залежить від суми першого внеску) кожного місяця.

З’являється думка: все занадто добре, щоб бути правдою… На цьому жарти закінчуються.

Звернувшись (неофіційно, звичайно) до своєї приятельки, яка обіймає досить впливову посаду в міських органах внутрішніх справ, із приводу означеної структури, я остаточно поховала і мрію, і надію і навіть вмудрилася «вдавитися» власним оптимізмом.

Дана установа вже вчетверте змінює власну назву, адже на кожну з попередніх відкрито кримінальні справи.

Звісно, умови найкращі, бо ніхто й не збирався видавати кредит, головне – щоб ви розкошелилися і внесли перші платежі: може, й не «скажені», та (як відомо) з миру по нитці – голому сорочка.

От і опротестуйте тепер життєву правду: зв’язки вирішують все. Не у всіх є «корисні» знайомі, тож, і доводиться за своїми кровними бігати, тільки чи наздоженемо?

Діана Мельник